Ukrajinské ozbrojené síly začaly na bojišti proti ruským útočníkům používat kazetovou munici

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské ozbrojené síly již začaly na bojišti proti ruským útočníkům používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy, píše The Washington Post s odvoláním na ukrajinské představitele.

Jak uvedlo CNN, Admirál John Kirby, koordinátor strategické komunikace národní bezpečnosti USA ve čtvrtek potvrdil, že ukrajinské síly začaly dodanou munici používat. „Kazetová munice má dopad na ruské obranné formace a pohyb jednotek.“ řekl Kirby novinářům.

Úmluva o zákazu kazetové munice

Kazetová munice rozptyluje „pumy“ po rozsáhlé ploše, což ukrajinským silám umožní zasáhnout větší množství ruských jednotek a vojenské techniky s menším počtem munice.

Bomby však také mohou při dopadu nevybuchnout a představovat dlouhodobé riziko pro každého, kdo se s nimi setká, podobně jako nášlapné miny. Velká Británie, Francie, Německo a další klíčoví spojenci USA s užíváním této zbraně na základě Úmluvy o zákazu kazetové munice nesouhlasí. USA ani Ukrajina součástí této dohody nejsou.

USA oznámily 8. července, že kazetovou munici Ukrajině odešlou. Ta byla zhruba o týden později dodána. Podle vojenských analytiků může být důvodem pomoci zmírnění případného nedostatku munice na frontách.

Ukrajina nebude kazetovou munici používat v obydlených oblastech

Americký ministr obrany Lloyd Austin minulý týden, že Ukrajina se písemně zavázala k užívání kazetové munice pouze na „vhodných místech“ a nikoliv v obydlených oblastech.

Rusko již tuto munici několikrát použilo i v hustě obydlených oblastech

Ruský prezident Vladimir Putin na začátku tohoto týdne uvedl, že Rusko má zásoby kazetové munice a zváží její použití proti Ukrajině.

V březnu OSN uvedla, že shromáždila věrohodné zprávy o tom, že ruské síly použily kazetovou munici v obydlených oblastech nejméně 24×. Loňské vyšetřování CNN zjistilo, že Kreml v prvních dnech války vypálil 11 kazetových raket na Charkov, druhé největší ukrajinské město.

Zdroje: The Washington Post, CNN politics, Twitter, YouTube