Ukrajinské drony zaútočily v Azovském moři na ruské remorkéry a čluny hluboko na územích ovládaných Ruskem, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly provedly úder na plavidlo v odlehlé severovýchodní části Azovského moře, více než 160 kilometrů od Černého moře a hlavních front války, píše portál The Maritime Executive.

Byly zveřejněny záběry útoku ukrajinského dronu na nákladní člun a remorkér v Taganrožském zálivu, který se nachází v chráněné a dříve zabezpečené oblasti hluboko na území ovládaném Ruskem. Přístupy po vodě, zemi i vzduchem do Azovského moře jsou přísně kontrolovány ruskými silami, které nyní ovládají celé pobřeží tohoto moře. Moskva považuje Azovské moře za své vnitřní vody a její pohraniční jednotky střeží jedinou cestu na otevřený oceán u Kerčského průlivu, informuje deník ESPRESO.

Zveřejněné video ukazuje, že útok dronu poškodil nákladní člun a odhodil víka skladovacích prostor. Jeden dron spadl na záď remorkéru, než sklouzl do vody.

Remorkér identifikovaný jako Inžener Smirnov utrpěl poškození vnitřních prostor a dva členové posádky byli zraněni šrapnely. Snímky naznačují, že obě plavidla zůstala nad hladinou a Smirnov se bezpečně vrátil do přístavu. Vypadalo to, že člun nepřepravoval žádný náklad.

I když prázdný nákladní člun může pro ukrajinské drony vypadat jako cíl nízké hodnoty, podle ukrajinského média Rubryka mohl mít tento člun strategický účel – sloužit jako blokační loď pro obranný perimetr Kerčského průlivu. Poté, co byl v roce 2023 úspěšně napaden ukrajinským bezpilotním člunem, Rusko nainstalovalo podél černomořské strany mostu řadu člunů a bariér, aby jej ochránilo před útoky řízených sebevražedných člunů. Tyto obranné mosty byly poškozeny bouří na konci loňského roku a napadený člun v Taganrožském zálivu mohl být podle Rubryky zamýšlen jako náhrada.

Zdroj: The Maritime Executive, ESPRESO