Ukrajinské drony zasáhly průmyslová zařízení v Tatarstánu, více než 1200 km od ukrajinských hranic. Rusové tam měli vyrábět Šáhidy

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské drony zaútočily na průmyslová zařízení v Ruské republice Tatarstán a údajně zabily a zranily několik lidí, informuje deník Kyiv Independent.

Ukrajina v posledních týdnech stále pravidelněji útočí na ruské ropné rafinérie a další průmyslová zařízení dálkovými drony.

„Dnes ráno byly objekty patřící tatarským společnostem ve městě Jelabuga a Nižněkamsk napadeny bezpilotními letouny. Nedošlo k žádným vážným škodám a nebyly narušeny technologické procesy společností. Ve městě Jelabuga bohužel došlo v důsledku poškození areálu ke ztrátám na životech,“ uvedli místní úřady.

Rusové tam měli vyrábět Šáhidy

Bílý dům zveřejnil v červnu 2023 satelitní snímek, který ukazuje výstavbu závodu v Ruské republice Tatarstán na výrobu íránských kamikadze dronů, které Rusko používá k ničení civilních infrastrukturních zařízení na Ukrajině. Americká rozvědka uvedla, že továrna na drony se staví v takzvané zvláštní ekonomické zóně Alabuga, stovky kilometrů východně od Moskvy. Přípravné stavební práce byly zachyceny na satelitním snímku pořízeném v dubnu 2023, píše deník Ukrainska Pravda.

Výrobní plány znamenaly rozšíření rozsahu výroby ruské verze íránských bezpilotních dronů Šáhid, což by zlepšilo „íránské staré výrobní techniky“. Dokumenty odhalily, že výrobní zařízení se nacházela ve speciální ekonomické zóně Alabuga, na stejném místě, kde došlo 2. dubna k údajnému útoku dronu.

Jelabuga se nachází více než 1200 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice.

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrainska Pravda