Ukrajinské drony na Krymu zlikvidovaly ruskou radarovou stanici v hodnotě více než 2 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská Bezpečnostní služba informovala o dalších následcích útoků dronů a raket dlouhého doletu na poloostrov Krym z noci na 30. května. Rusko tak má o další špičkový radar méně, uvádí server UNIAN.

Během útoku ukrajinskými bezpilotními letouny vlastní výroby vojenské kontrarozvědky SBU došlo ke zničení radarového systému dlouhého dosahu Nebo-SVU. Jeho odhadovaná hodnota je 100 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun). Bezpečnostní služba uvedla, že v důsledku úspěšného úderu je ruská protivzdušná obrana je v této oblasti „slepá“.

Radar Nebo-SVU nacházející se na severu Krymu u města Armansk kontroloval úsek o délce 380 km, měl za úkol zajišťovat ochranu před nepřátelskými objekty na Krymu. Po útoku ukrajinských dronů vesmírné průzkumné zařízení zaznamenalo vypnutí tohoto radarového komplexu, znovu se jej detekovat nepodařilo.

Washington má z útoků na radary obavy

Podle serveru New Voice of Ukraine ve Washingtonu v posledních dnech panují obavy, že tyto četné útoky na ruské radarové stanice včasného varování mohou poškodit strategickou stabilitu v americko-ruských vztazích. Uvedly to zdroje deníku The Washington Post v návaznosti na úder ukrajinského dronu na radarovou stanici Armavir v Krasnodarském kraji v Rusku.

Ukrajinské operace na Krymu

Kombinované útoky Ukrajiny z v rámci několikadenní operace mají za úkol především zničit ruskou logistiku. V noci došlo také k rozsáhlému úderu na zásoby ropy v ruském Krasnodarském kraji, píše server UNIAN.

Zdroj: UNIAN, New Voice of Ukraine