Ukrajinská vicepremiérka: Zelenskyj se ještě nerozhodl, zda pojede na summit NATO

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zatím definitivně nerozhodl, zda pojede na summit NATO, který se bude konat 11. a 12. července ve Vilniusu. Ukrajinská vicepremiérka pro euroatlantickou integraci Olha Stefanyshyn to řekla evropskému listu Pravda.

„Žádné konečné rozhodnutí o návštěvě Volodymyra Zelenského zatím nepadlo. Nechápeme plně formát všech jednání ve Vilniusu a nechápeme plně rozhodnutí, která budou fyzicky položena na stůl,“ uvedla.

Podle vicepremiérky o tom, zda prezident na summit pojede, rozhodnou konečné dokumenty. „Takže simulujeme situaci: Vilnius, koná se zasedání Rady Ukrajina-NATO, prezident vystoupí na samotném summitu. Na stole před vedoucími představiteli jsou závěrečné dokumenty, které navrhují přijmout jako výsledek summitu. Nyní nevíme, co v těchto dokumentech bude,“ vysvětlila vicepremiérka.

Koncem června zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva prohlásil, že Volodymyr Zelenskyj se nezúčastní summitu NATO ve Vilniusu, pokud představitelé členských států aliance „projeví nedostatek odvahy“ a nebudou reagovat na ukrajinskou nabídku na vstup, psali Novinky.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg 7. července uvedl, že Zelenskyj se summitu NATO přesto zúčastní a zúčastní se prvního zasedání nové Rady Ukrajina-NATO. Jak Stoltenberg oznámil, členové NATO zaujmou na zasedání ve Vilniusu jednotný postoj k členství Ukrajiny v alianci.

Některé členské státy NATO vyzývají k pozvání Kyjeva do aliance, zatímco jiné se domnívají, že by blok měl žádost Ukrajiny zvážit až po skončení války s Ruskem. Zejména Německo, jak uvedl deník Echo24, hodlá trvat na odložení vstupu Ukrajiny do NATO, protože se obává, že by to mohlo vést k válce s Ruskem. Na nadcházející schůzce se spojenci hodlá Berlín vyzvat, aby se zaměřil na bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Zdroj: Pravda, Novinky, Echo24