Ukrajinská protiofenzíva nabírá na síle. To hlavní teprve přijde, tvrdí ukrajinská armáda
Ukrajinská protiofenzíva po týdnu těžkých bojů nabírá na obrátkách. Nejdůležitější zkouška však ukrajinské jednotky teprve čeká, neboť se stále nacházejí před hlavní obrannou linií ruských vojsk. Většina jednotek připravených k protiútoku se zatím do bojů nezapojila.
Minulý týden, kdy začala hlavní fáze dlouho očekávané operace, Ukrajina udeřila ve dvou oblastech podél jihovýchodní fronty a hlásí sedm znovudobytých vesnic, ale také ztráty včetně bojových vozidel západní pěchoty a tanků.
„Na obou stranách dochází k velkým ztrátám,“ uvedl vedoucí pracovník amerického institutu FPRI Rob Lee. Je jedním z těch, kteří analyzují ztráty na obou stranách na základě satelitních a fotografických důkazů. „Riziko pro Ukrajince spočívá v tom, že než se dostanou k ruské obranné linii, budou vojáci příliš opotřebovaní a bude příliš obtížné dosáhnout průlomu a využít toho,“ dodal v jednom ze svých rozhovorů pro deník Economics.
Russia will lose the war if the counter-offensive of the Armed Forces of Ukraine is successful – Zelensky pic.twitter.com/rb8SLHFHB8
— Maria Drutska 🇺🇦 (@maria_drutska) June 15, 2023
Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že západní technika, jako jsou bojové tanky a obrněná vozidla pěchoty, by měla především pomoci chránit životy ukrajinských vojáků. Rusko připravilo tisíce obranných pozic od okraje západního Ruska až po okupovaný poloostrov Krym, včetně minových polí, protitankových zákopů, řad betonových zátarasů – tzv. dračích zubů, i zákopů pro pěchotu.
Ukrajina, která má většinu svých sil připravených k protiofenzívě stále v záloze, může sledovat, kde Moskva rozmístí jednotky k posílení svých linií, a udeřit v méně chráněných oblastech, včetně východu, uvedli vojenští analytici. „Ukrajina má na výběr,“ řekl Ben Barry pro BBC, který je vedoucím výzkumným pracovníkem v oblasti pozemního válčení v Mezinárodním institutu pro strategická studia. „Nemůže dosáhnout strategického překvapení, ale bude se sakra snažit dosáhnout operačního a taktického překvapení. To bude zahrnovat utajování, maskování, klamání, zavádějící informace, které loni na podzim poměrně úspěšně použila.“
Ukrajina se na protiofenzívu připravovala nejméně šest měsíců od doby, kdy v listopadu dobyla zpět jihoukrajinské město Cherson, v září velkou část Charkovské oblasti a v dubnu vytlačila ruské síly z oblasti Kyjeva. Podle analytiků vytvořila armáda pro tuto operaci 12 obrněných brigád, z nichž devět vycvičil a vybavil Západ. Jedna brigáda tradičně představuje 3 500 až 4 000 vojáků, jak uvádí portál BBC.
Zdroje: BBC, Economics.com