Ukrajinská protiofenzíva bude podle vojenských odborníků dlouhá a velmi krvavá

Přidat na Seznam.cz

Právě probíhající ukrajinská protiofenzíva proti Rusku bude obtížná a „velmi krvavá“, prohlásil minulý pátek dle portálu BBC nejvýše postavený americký generál Mark Milley. 

Tento známý americký generál dále uvedl, že není překvapen tím, že postup na bojišti je pomalejší, než se předpokládalo, dodal ovšem, že Ukrajina zatím „postupuje neustále“. „Jde to trochu pomalu, ale to patří k povaze války,“ doslova řekl.

Toto prohlášení se objevilo právě ve chvíli, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil některé západní státy ze zdržování průběhu slíbeného výcviku ukrajinských pilotů. Několik západních zemí se totiž zavázalo vycvičit kyjevské piloty na amerických stíhačkách F-16, ale ukrajinský prezident řekl, že někteří spojenci tento slib uměle protahují.

Přitom také prezident Zelenskyj již dříve připustil, že ukrajinská ofenziva postupuje pomalu. Generál Milley, předseda amerického sboru náčelníků štábů, řekl minulý týden posluchačům v prestižním Národním tiskovém klubu ve Washingtonu konkrétně to, že protiofenzíva „postupuje neustále, musí si ale razit cestu pomalu přes velmi rozsáhlá minová pole.“

Dodal také, že by nikoho nemělo překvapovat, že postup je pomalejší, než se očekávalo. „Válka na papíře a skutečná válka se většinou velmi liší. Ve skutečné válce umírají skuteční lidé,“ řekl.

„Již dříve jsem upozorňoval, že protiofenzíva bude trvat šest, osm, možná deset týdnů, a že to bude velmi obtížné. Bude to velmi dlouhé a bude to velmi krvavé. A o ničem z toho by si nikdo neměl dělat iluze.“ Generál Milley nakonec upřesnil, že USA poskytují Ukrajině „takovou pomoc, jaká je v lidských silách“.

O víkendu vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj následně uvedl, že protiofenzívu brzdí nedostatek odpovídající palebné síly.

Podle řady vojenských analytiků Ukrajina v Záporoží a na dalších místech frontové linie zatím použila pouze několik brigád, nenasadila tedy ještě hlavní síly. Vypadá to ovšem, že ani Rusové ještě nenasadili všechny zálohy a na některých místech stále pečlivěji upevňují připravené obranné pozice.

Zdroj: BBC