Ukrajinská bezpečnostní služba zadržela informátorku při přípravě atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) oznámila, že zadržela informátorku obviněnou z pomoci při přípravě atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před jeho nedávnou návštěvou v jižní Mykolajivské oblasti. Bezpečnostní služba o spiknutí věděla předem a během návštěvy ukrajinského prezidenta zavedla mimořádná bezpečnostní opatření.

Podle dostupných informací žila žena v malém městě Očakiv v jižní části Mykolajivské oblasti a dříve pracovala v obchodě na tamní vojenské základně, píše deník The Guardian.

Zadržená žena shromažďovala informace a snažila se zjistit Zelenského trasu před jeho návštěvou. Dále měla údajně pomáhat Rusku připravovat „rozsáhlý letecký útok na Mykolajivskou oblast“.

Aby získala data o umístění bojových zařízení a o skladech s municí, cestovala po oblasti a natáčela místa ukrajinských zařízení. Kromě toho se snažila získat potřebné informace prostřednictvím vlastních kontaktů.

Důstojníci SBU podezřelou sledovali, aby se dozvěděli více o jejich ruských spojencích a úkolech. Policisté pak ženu přistihli „při činu“, když se pokoušela předat zpravodajské údaje ruským tajným službám.

Probíhá vyšetřování za účelem zjištění všech okolností trestného činu. Za neoprávněné šíření informací o pohybu zbraní, výzbroje a munice na Ukrajinu nebo rozmístění ozbrojených sil Ukrajiny, pachatelce hrozí trest odnětí svobody až na 12 let.

Zdroje: YouTube, Twitter, The Guardian