Ukrajinská bezpečnostní služba k obviněním Ruska z terorismu: Je obzvláště cynické činit tak v den výročí osvobození města Buča

Přidat na Seznam.cz

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) prohlásila, že tvrzení ruského ministerstva zahraničí o terorismu vyznívá obzvláště cynicky v den druhého výročí osvobození města Buča v Kyjevské oblasti a zvěrstev, která tam Rusové spáchali, informuje deník Ukrainska Pravda.

Toto vyjádření přichází po nedělním vyjádření Ruska související s teroristickým útokem, který se odehrál v koncertní hale Crocus v Moskvě. V něm ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo k zatčení a vydání šéfa SBU s odkazem na teroristický útok z 22. března, k němuž se přihlásila skupina ISIS, a na další útoky. Ve svém prohlášení ministerstvo uvedlo, že „všechny stopy“ útoku vedly na Ukrajinu, což Ukrajina a západní zpravodajské služby vyvrátily, připomíná server The Kyiv Independent.

„Ve snaze odvolat se na normy mezinárodního práva, konkrétně na Úmluvu o boji proti terorismu, ruské ministerstvo zahraničí zapomíná, že to byl Putin, kdo byl zařazen na seznam mezinárodně hledaných osob. Je hledán především haagským tribunálem za únosy ukrajinských dětí,“ uvedla SBU. Rovněž poznamenalo, že tvrzení o terorismu ze strany samotného teroristického státu zní obzvláště cynicky v den výročí osvobození města Buča a zvěrstev, která tam Rusové spáchali.

Podle vyjádření SBU jsou taková slova ze strany Ruska bezcenná, přičemž Rusko skutečně může učinit pouze jediné prohlášení hodné pozornosti. A to oznámit celému světu svou porážku ve válce a stažení svých vojsk z ukrajinského území. „Vzpomínáme na každého mrtvého Ukrajince a uděláme vše pro to, aby Rusové byli náležitě potrestáni,“ stojí ve zprávě SBU.

Zdroj: Ukrainska Pravda, The Kyiv Independent