Ukrajinec, kterého Rusové mučili elektrickými šoky, hledá spravedlnost u mezinárodního soudu v Argentině

Přidat na Seznam.cz

Občan Ukrajiny, jehož jméno zůstalo utajeno, podal trestní žalobu u Federálního soudu v Argentině kvůli mučení, kterému byl podroben na území Ukrajiny okupovaném Ruskem, píše deník Buenosairesherald.

15. dubna společně s iniciativou The Reckoning Project, která sdružuje ukrajinské a mezinárodní novináře a právníky dokumentující válečné zločiny, podal zraněný občan Ukrajiny, přítomný v Buenos Aires, trestní žalobu u Federálního soudu v Argentině. Tato žaloba žádá federální soud, aby vyšetřil mučení, které utrpěl od identifikovaných i neidentifikovaných ruských úředníků a jejich společníků, kteří ho mučili a asistovali mu při mučení.

V žalobě Ukrajince se uvádí, že byl podroben mučení elektrickým proudem během svého zadržení Ruskem v jednom z měst na Ukrajině, které Rusové okupovali. Žaloba tvrdí, že během mučení byly oběti připojeny kabely s elektrickým proudem k uchu a prstu, což způsobovalo elektrický šok. On a další byli drženi v celách o velikosti 10 metrů, kde v každé cele bylo 12 až 20 lidí, uvádí stížnost.

Potvrzené informace

„Tyto informace jsou potvrzeny zjištěními mezinárodních organizací, zejména OSN, které dokumentovaly podobné případy mučení, které byly aplikovány na jiné osoby ve stejném zařízení, kde byl zadržen pan M. Mučení pana M. probíhalo s pomocí institucí spojených s ruským státem a jejich vůdců,“ uvedeno v The Reckoning Project.

Ukrajinská žaloba obviňuje jednu jmenovanou osobu, dvě osoby identifikované podle svých volacích znaků nebo vojenských znaků a další nejmenované osoby, že používali elektrické šoky a nezákonné omezení osobní svobody jako formu mučení v polovině až koncem roku 2022.

„Byl jsem zadržen v práci. Poté mě mučili. Použili elektrický proud. Bylo to neuvěřitelně bolestivé a ztratil jsem vědomí. Měl jsem štěstí, že jsem přežil. Mnoho lidí je stále tam,“ řekl agentuře v rozhovoru ve svém bytě v Buenos Aires den před podáním žaloby. Ruské ministerstvo obrany odmítlo tuto záležitost komentovat.

Argentinský soud

Projekt Reckoning zdůrazňuje, že argentinská ústava, založená na univerzální jurisdikci, umožňuje soudům soudit mezinárodní zločiny, včetně zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, bez ohledu na to, kde byly spáchány. Argentina se v průběhu let ujala vedoucí role v boji proti beztrestnosti na národní i mezinárodní úrovni, přičemž případy z různých zemí posuzovala podle zásady univerzální jurisdikce. Argentinský soudní systém učinil zásadní rozhodnutí v případech týkajících se trestného činu mučení.

Zdroj: Buenosairesherald, Ukrainska Pravda