Ukrajině se daří klamat Rusy. Vyrábí repliky zbraní, které jsou vytvořeny s cílem připravit Rusy o techniku
Ukrajina chce, aby Rusko zničilo zbraně, které jsou návnadou. Jsou vytvořeny jenom proto, aby byly co nejrychleji zničeny. A v tom, jak se chlubí ocelářská společnost Metinvest, která za nimi stojí, jsou tyto klamné zbraně pozoruhodně úspěšné: stovky z nich se staly terčem ruských sil téměř ihned po jejich nasazení, píše server CNN.
Před válkou byla společnost Metinvest největší ukrajinskou metalurgickou skupinou, ale nijak se nepodílela na výrobě zbraní. Vlastně stále nepodílí, protože její jedinou výpravou do světa zbraní je tato vedlejší linie v oblasti nástrah, pozoruhodně věrohodných.
Cíl je dvojí: zachránit ukrajinské životy a oklamat Rusy, aby promarnili své vlastní, velmi drahé, kamikadze drony, granáty a rakety.
Kyiv: a British special delegation visited the secret locations of the company Metinvest, which produces high-quality models for the needs of the Ukrainian army. According to the British newspaper Guardian, the basic purpose of these mock-ups is to confuse the tactical kamikaze… pic.twitter.com/eMIZmTHevQ
— Sprinter (@Sprinter99800) September 7, 2023
Jde o to, aby klamné cíle z oblohy vypadaly jako hodné útoku, aniž by se za ně příliš utrácelo. A to znamenalo najít rovnováhu ve výběru materiálů, doplnit levnou překližku – která nevydává správnou tepelnou stopu, aby oklamala ruské radary a drony, které vyhledávají teplo – dostatečným množstvím kovu, který by je měl zmást.
Například skutečná 155mm houfnice M777 stojí několik milionů dolarů. Výroba verze od Metinvestu stojí méně než 1000 dolarů (tedy zhruba 22 tisíc korun) a nezahrnuje nic víc než staré kanalizační trubky. A o to jde – zničení úderem dronu stojí ruské síly stejně jako zničení skutečné zbraně.
Zpočátku byly návnady poměrně primitivní. Když začala válka, pracovníci firmy se předháněli ve výrobě replik, které spěchaly na frontové linie, aby se zdálo, že je Ukrajina lépe vyzbrojená, než ve skutečnosti byla. Ale jak válka pokračovala a zbraně přicházející do země se stávaly stále sofistikovanějšími, zdokonalovaly se i klamné cíle společnosti Metinvest, píše deník The Guardian.
Skutečným testem je nyní to, jak dlouho vydrží v terénu. Nepočítá se počet vyrobených návnad, ale počet těch zničených. Pokud některý návrh přežije příliš dlouho, vracejí se konstruktéři společnosti k rýsovacímu prknu. Výsledkem je, že katalog falešných zbraní společnosti je stále delší a rozmanitější.
Zatím jich podle bylo zničeno mnoho stovek a společnost se snaží udržet krok s poptávkou armády.
Zdroj: CNN, The Guardian