Ukrajinci zničili vzácný ruský radar, který ovládal oblohu 700 km hluboko do Ukrajiny

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda zasáhla v Brjanské oblasti dálkový radar, který monitoroval oblohu 700 km hluboko na Ukrajině, píše deník RBC-Ukraine.

Ukrajinské obranné síly zničily modernizovaný systém 55Zh6U „Nebo-U“, který pomáhal Rusům odhalovat ukrajinské zbraně a podporoval bombardéry útočící na ukrajinské hranice protiletadlovými raketami.

Radar má hodnotu 100 milionů dolarů (skoro 2,4 miliardy korun). Podle zdrojů byl komplex zasažen sedmi bezpilotními letouny typu kamikadze. Zdroje zároveň potvrdily, že komplex Nebo-U již není funkční a „pravděpodobně se změnil v cedník“.

Poškození tohoto radaru zanechalo Rusům méně možností detekovat vzdušné cíle podél severní hranice Ukrajiny. Radarová slepota Rusů pomůže ukrajinský jednotkám provádět průzkum, vypouštět bezpilotní letouny a lépe využívat armádní letectvo v této oblasti, píše portál Ukrinform.

Zdroje uvedly, že se jedná o druhý systém Nebo-U zničený 13. hlavním vojenským kontrarozvědným ředitelstvím SBU. První byl zničen v ruské Belgorodské oblasti. Nedávno byl také zničen radarový komplex Kasta-2E2 poblíž dočasně okupovaného ukrajinského města Berdiansk.

Zdroj: RBC-Ukraine, Ukrinform