Ukrajinci zničili vzácný ruský námořní samohybný raketomet RBU-6000

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda zničila vzácný ruský raketomet RBU-6000. Tisková služba 45. dělostřelecké brigády zveřejnila videozáznam incidentu.

Záběry pořízené leteckým průzkumem jednotky zachycují pohyb nákladního auta s odpalovačem pum RBU-6000, píše portál Militarnyi.

RBU-6000 je automatický raketomet vyvinutý pro lodě SSSR a ruského námořnictva. Je určen k ochraně lodí před podvodními útoky. RBU-6000 je vybaven podvodními bombardovacími střelami, které mohou zasáhnout podvodní cíle ve značných hloubkách. Kvůli nedostatku dělostřeleckých systémů začali Rusové montovat námořní zbraně na pozemní vozidla. Například na nákladních autech, MT-LB a cisternách, uvádí portál Gagadget.

Samohybný raketomet byl objeven v úzké spolupráci s 80. leteckou útočnou brigádou. Systém byl zničen v dočasně obsazeném městě Bachmut v Doněcké oblasti.

První fotografie zachycující raketomet na MT-LB byly zveřejněny v září 2023. Později byla zveřejněna i fotografie tohoto raketometu namontovaného na tanku T-80B, který pravděpodobně patří námořní jednotce ruského námořnictva. Rusové se tam nezastavili a nainstalovali ho na náklaďák Ural, který byl spatřen v dočasně okupovaném Alčevsku v Luhanské oblasti.

Zdroj: Militarnyi, Gagadget