Ukrajinci zasáhli ruské vesmírné komunikační centrum na Krymu

Přidat na Seznam.cz

V noci na 24. června bylo zasaženo vesmírné komunikační centrum ruských okupantů na dočasně okupovaném Krymu. Jde o druhý úder do nepřátelské vesmírné infrastruktury Ruské federace. 

Jak informovaly místní Telegramové kanály, ve vesnici Vityno, která se nachází poblíž Jevpatorie, byly slyšet silné exploze a místní obyvatelé uvedli, že na místo dorazilo mnoho pohotovostních služeb. Telegramový kanál Krymský vítr s odkazem na videa a fotografie očitých svědků informoval, že ve vojenském objektu ruských okupantů probíhal rozsáhlý požár.

Později se ukázalo, že bylo zasaženo středisko dálkového kosmického spojení v obci Vityno, jehož celý název zní 40. samostatný velitelský a měřicí komplex jako součást Hlavního zkušebního a řídicího střediska kosmických systémů Titov ruských vzdušných a kosmických sil (vojenská jednotka č. 81415). Tohoto zařízení se Rusové zmocnili během anexe Krymu. Interaktivní satelitní mapa požárů FIRMS od NASA zaznamenala požár na území této ruské vojenské jednotky, uvedl portál Militarnyi.

Na území tohoto zařízení se nachází nejméně jeden systém elektronického boje Krasucha, který je určen k pokrytí velitelských stanovišť a dalších důležitých ruských objektů. V roce 2017 bylo hlášeno, že centrum dostalo 10 nových komplexů a modernizace pokračovala. Rusko na taková opatření utratilo spoustu peněz, píše deník Glavcom.

Z vojenské jednotky poblíž Jevpatorije řídí Rusové orbitální seskupení svých kosmických lodí. Zajišťují zejména navigační systém GLONASS a monitorování vesmíru.

Zdroj: Militarnyi, Glavcom