Ukrajinci zasáhli robotické platformy s automatickými granátomety AGS-17, které Rusové používají

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinští vojáci ukázali video, jak zasáhli ruská bezpilotní bojová pozemní vozidla v oblasti Avdijivky.

Bezpilotní bojová vozidla (UGV) byla zničena s pomocí tří bezpilotních letounů FPV z roty úderných letounů 47. brigády, informuje server Militarnyi.

Nové video poskytlo bližší pohled na bezpilotní bojová pozemní vozidla. Ukázalo se, že kromě granátometů AGS-17 a munice nesou UGV protitankové miny.

Platforma UGV má pásy, které jsou chráněny kovovými panely. Přední část bojového vozidla je trojúhelníková, což je pravděpodobně nutné pro průjezd porostem a troskami budov a zbytky techniky. V horní části se nachází bojový modul s automatickým granátometem AGS-17 a velkou schránkou na munici. Na pravém a levém boku jsou 4 protitankové miny a na zádi je vidět speciální odrazový můstek pro jejich odpalování na zem. Bojová vozidla mají tři stožáry, z nichž dva pravděpodobně slouží k vysílání signálů a na druhém je umístěna kamera.

16. března 2024 ukrajinští operátoři FPV dronů zničili dva ruské pozemní drony v Doněcké oblasti. Pravděpodobně nepřátelský sledovaný dron převážel bedny s náboji do ručních zbraní nebo jiných pěchotních zbraní.

Moskva a Kyjev výrazně investovaly do vozidel bez posádky, nejvýrazněji ve vzduchu, ale také na zemi a na vodě. Rusko i Ukrajina používají ve svém válečném úsilí pozemní bezpilotní letouny, které jsou často navrženy tak, aby udržely vojáky dále od nepřátelských akcí, když se neposádková vozidla vydávají na nebezpečné mise, píše deník Newsweek.

Zdroj: Militarnyi, Newsweek