Ukrajinci zachraňují děti před ruskými únosci

Přidat na Seznam.cz

Po celou dobu války na Ukrajině dochází k tomu, že si Rusové odvážejí z Ukrajiny děti do Ruska, rozumějte unášejí. Zaměřují se zejména na dětské domovy, školy a nemocnice. Ukrajinští lékaři falšují dokumenty malých obětí války, dělají z nich těžce nemocné, aby jim pomohli vyhnout se nucené deportaci.

Ukrajinští lékaři zachraňují děti před deportací tím, že zfalšují dokumentaci. Například zdravotníci z dětské oblastní nemocnice v Chersonu upravili dokumenty tak, aby děti vypadaly, že jsou na tom hůře, než ve skutečnosti, informuje web Daily Beast.

„Úmyslně jsme napsali nepravdivé informace, že děti jsou nemocné a nemohou být převezeny,“ řekla doktorka Olga Pilyarska, vedoucí oddělení intenzivní péče. „Báli jsme se, že na to Rusové přijdou… ale rozhodli jsme se, že děti zachráníme za každou cenu.“ Jedno dítě mělo „plicní krvácení“, jiné „nekontrolovatelné křeče“ a další potřebovalo „umělou ventilaci“, uvedla Pilyarska k falešným záznamům.

Rusové kradou ukrajinské děti

Podle místních úřadů bylo během osmiměsíční okupace Moskvou ze sirotčinců, nemocnic a škol po celém městě odebráno nejméně 1 000 ukrajinských dětí, které byly poslány do Ruska nebo na území ovládané Rusy, aby je ruské rodiny vychovávaly jako vlastní.

Na okraji Chersonu ve vesnici Stepanivka, falšoval dokumenty také Volodymyr Sahaidak, ředitel centra pro sociální a psychologickou rehabilitaci, aby ukryl 52 osiřelých dětí. Některé z nich umístil k svým zaměstnancům, jiné odvezl ke vzdáleným příbuzným a některé starší děti zůstaly u něj. K tomu uvedl: „Vypadalo to, že když děti neschovám, tak je prostě vezmou,“ řekl.

Zatímco Sahaidakovi se podařilo Rusy odvrátit, ne všechny děti měly takové štěstí. V sirotčinci v Chersonu bylo v říjnu deportováno asi 50 dětí, které byly údajně odvezeny na Krym, který Rusko v roce 2014 nezákonně anektovalo, píše server ABCNews.

„Přijel autobus s nápisem Z (symbol namalovaný na ruských vozidlech) a odvezli je,“ řekla Anastasia Kovalenko, která bydlí nedaleko. Na začátku invaze se místní humanitární skupina pokusila děti ukrýt v kostele, ale Rusové je po několika měsících našli, vrátili je do sirotčince a pak je evakuovali, uvedli místní obyvatelé.

Rusko obvinění z dětských deportací odmítá

Podle deníku ABCNews se Rusko snaží předat tisíce ukrajinských dětí do pěstounské péče nebo k adopci ruským rodinám. Úředníci deportovali ukrajinské děti do Ruska nebo na území ovládaná Ruskem bez jakéhokoliv souhlasu, dětem lhali, že je rodiče nechtějí, využívali je k propagandě. Dávali jim ruské občanství a umisťovali je do ruských rodin.

Institut pro studium války, tvrdí, že ruští představitelé provádějí v okupovaných částech Ukrajiny deportace dětí pod záminkou programů lékařské rehabilitace a adopce.

Ruské úřady opakovaně uvedly, že přesun dětí do Ruska je má ochránit je před válečnými konflikty. Ruské ministerstvo zahraničí tvrzení, že země děti zabavuje a deportuje, odmítlo.

Zdroj: DailyBeast, ABCNews