Ukrajinci vyhodili do vzduchu bránu Krymu. Most přes Sivašský záliv, byl hlavní transportní cestou

Přidat na Seznam.cz

Pro Rusy to není tak těžká rána, jako když loni v říjnu vybuchl kus Kerčského mostu. Ale na 484. den invaze, který přerušil jednu z klíčových zásobovacích tepen mezi Krymem a okupovanými částmi Chersonské a Záporožské oblasti, rozhodně nebudou vzpomínat v dobrém.

Raketový útok ve čtvrtek ráno vyřadil z provozu most přes Sivašský záliv v Azovském moři na Ruskem anektovaný Krym. Jedná se o jednu ze tří důležitých spojnic poloostrova s pevninou. Bez nich by se z něj stal izolovaný ostrov, vysvětluje BBC.

Pro Rusy je Kerčský most spojující Krym s ruskou pevninou nejdůležitější. Ten byl zhruba před tři čtvrtě rokem na několik týdnů ochromen mohutným výbuchem. Tváří v tvář pomalu sílící ukrajinské protiofenzívě však pro Moskvu nabývají na významu i mosty vedoucí z Krymu do sousední Chersonské oblasti. Ten Kreml anektoval spolu se Záporožím a dvěma donbaskými regiony loni v září. Právě odtud se nyní očekává útok Kyjeva ve snaze přerušit nebo alespoň přiškrtit pozemní koridor Moskvy do oblastí na jihu Ukrajiny, které si nezákonně uzurpovala.

„Úder na Čonharský most je mimořádně vážnou hrozbou pro pozemní koridor na Krym,“ připustil ruský válečný blogger Sergej Mardan. „Po tomto mostě se přepravovalo až 70 procent nákladu,“ poznamenal na platformě Telegram. Ruské okupační úřady potvrdily, že novější most i paralelní starší most, který sloužil jako záložní, byly zasaženy čtyřmi britskými raketami Storm Shadow, jak uvádí deník Khersonnews.

Londýn teprve minulý měsíc potvrdil jejich dodání Kyjevu. S doletem až 300 kilometrů se jedná o rakety s nejdelším doletem, které západní spojenci bojující zemi dosud poskytli. Bez nich by Ukrajinci nedosáhli Čonharského mostu, vzdáleného 120 kilometrů od frontové linie, píše web Yugopolish.ru.

Zdroje: BBC, Yugopolish.ru, Khersonnews