Ukrajinci sestřelili ruský útočný vrtulník Ka-52 Alligator

Přidat na Seznam.cz

Ruský průzkumný a útočný vrtulník Ka-52 sestřelili vojáci protiletadlového raketového a dělostřeleckého praporu 47. samostatné mechanizované brigády, píše deník Ukrajinska Pravda.

„Přátelé, skvělá zpráva. Vojáci 47. samostatné mechanizované brigády sestřelili ruský vrtulník Ka-52 Alligator. Děkujeme vojákům z protiletadlového raketového a dělostřeleckého oddílu za jejich výkony,“ uvedla brigáda na síti Telegram.

47. mechanizovaná brigáda nezveřejnila místo události, ale poznamenala, že takový vrtulník stojí asi 370 milionů korun, uvádí portál Ukrinform.

Ka-52 Alligator je bojový vrtulník do každého počasí, dvoumístná varianta modelu Ka-50 určená k útokům na obrněné a nepancéřované pozemní cíle a nízkorychlostní vzdušné cíle. Základní výzbrojí vrtulníku je rychlopalný kanón 2A42 ráže 30 mm s celkovou zásobou 470 nábojů, umístěný na pravoboku. Dále může nést až 2 000 kg podvěsné výzbroje na čtyřech podkřídlových závěsnících a dvou závěsnících na koncích křídel. Neseny mohou být například bloky neřízených raket, kulometné a kanónové kontejnery, bomby a pumové kontejnery, protitankové řízené střely 9M120/9M220 Ataka, protizemní střely Ch-25ML či protiletadlové řízené střely Igla-V a R-73.

K ránu 13. května ukrajinské obranné síly sestřelily 350 ruských válečných letadel a 325 vrtulníků.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Ukrinform