Ukrajinci přitvrdili v mobilizaci: Do války berou i bezruké. Vojáky hledají v obchodech i na ulicích

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda v posledních týdnech výrazně posílila mobilizaci nových vojáků do boje proti ruskému agresorovi. Vojáci a policisté dokonce rozdávají povolávací rozkazy na ulicích a v nákupních centrech. V důsledku toho se někteří ukrajinští muži dokonce bojí vycházet ze svých domovů.

Ačkoli armáda tvrdí, že panika je zbytečná, podle expertů Kyjev tímto způsobem reaguje na částečnou mobilizaci Ruska, aby doplnil stav před očekávanou jarní protiofenzívou Ruska, která podle některých odborníků již začala, píše deník iDNES. Armáda dokonce povolala do boje Ruslana Kubaje, muže ze západního města Drohobyč, který se narodil bez obou rukou a má lékařské potvrzení, že jako invalida není bojeschopný.

Vojáci dokonce přišli Kubaje naverbovat domů, nepřesvědčily je ani dokumenty, ani pohled na jeho handicap. ,,Byl jsem nucen podstoupit nové kompletní vyšetření jen proto, že všichni jsou slepí a neschopní a nedokážou si přečíst diagnózu, kterou mám od dětství,“ povzdechl si mladík v zelené mikině na sociálních sítích a zveřejnil fotku příkazu.

Podle informací tento případ ukazuje, že ukrajinská armáda výrazně přitvrdila svůj postoj k mobilizaci. ,,Pozvánky k odvodním komisím se rozdávají na ulicích, v nákupních centrech, na pohřbech padlých vojáků, na kontrolních stanovištích i v lyžařských střediscích v Karpatech,“ píše web Hromadske.ua.

Znepokojeni jsou také zemědělci

Sociální sítě jsou plné videí, na nichž vojáci a policisté pronásledují mladé muže na ulicích, a lidé na Telegramu sdílejí tipy, kde právě mohou číhat. Zemědělské podniky se snaží získat oficiální výjimky pro své zaměstnance, aby na jaře nezůstaly bez pracovních sil, uvádí web ZN.ua. Otcové od dětí jsou navíc osvobozeni od služby v armádě, takže někteří muži si narychlo berou cizí ženy, které mají více dětí. Jiní podplatí lékaře ochotného napsat potvrzení o invaliditě nebo obětují několik tisíc dolarů a nelegálně překročí hranice.

Jeden z vojáků řekl ukrajinskému webu Hromadske, že lidé nechtějí bránit svou zemi. ,,Nechtějí pomáhat. Chtějí se jen schovat a žít jako dřív,“ postěžoval si. Od začátku ruské invaze Ukrajina mobilizuje muže ve věku od 18 do 60 let, přičemž v prvních dnech války se před vojenskými středisky dokonce tvořily dlouhé fronty.

Zdroje: iDNES, Hromadske.ua, ZN.ua