Ukrajinci mají smůlu. Gripeny ze Švédska nyní kvůli evropským spojencům nedostanou

Přidat na Seznam.cz

Evropští spojenci požádali Švédsko, aby s případným vysláním stíhacích letounů Gripen na Ukrajinu počkalo, protože se nyní soustředí na poskytnutí letounů F-16 Kyjevu, řekl švédský ministr obrany Pal Jonson serveru Kyiv Independent.

Švédský ministr uvedl, že po vstupu Švédska do NATO probíhají diskuse o možných dodávkách stíhaček Gripen na Ukrajinu, ale žádný definitivní příslib nevyslovil.

„Ostatní země koalice nás vyzvaly, abychom se systémem Gripen počkali,“ řekl Jonson TT v Bruselu a dodal: „Souvisí to s tím, že se nyní soustředíme F-16.“

Jonson dodal, že pauza neznamená, že by se transfer Gripenů nestal v budoucnu opět aktuálním, ale vysvětlil, že koalice si nepřeje zavádět dva různé systémy stíhaček současně.

Několik zemí NATO – Dánsko, Nizozemsko, Belgie a Norsko – přislíbilo dodat desítky stíhaček F-16 americké výroby ze svých zásob. Naposledy belgická vláda uvedla, že do roku 2028 dodá 30 těchto letounů, přičemž první z nich by měly dorazit do konce letošního roku.

Dánské F-16 by měly dorazit již letos v létě, zatímco nizozemské stíhačky by měly začít přicházet na podzim.

Dánsko, Nizozemsko a Spojené státy stojí v čele koalice stíhaček, jejímž cílem je nejen poskytnout Ukrajině samotné stíhačky F-16, ale také nezbytný výcvik ukrajinských pilotů a dalších osob, které se budou podílet na výcviku stíhaček.

Zdroj: Kyiv Independent a Ukrainska Pravda