Ukrajinci chtějí změnit oficiální název Ruska. Medveděv označil Zelenského za vrchního nacistu

Přidat na Seznam.cz

Ruští představitelé se ohradili proti ukrajinské petici, která nasbírala 25 tisíc podpisů, informoval server The Hill. Podle ruské agentury TASS totiž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajně pověřil ukrajinského premiéra Denise Šmygala, aby na základě této petice pečlivě zvážil přejmenování Ruska.

Petice údajně navrhuje nahradit pojem Ruská federace pojmem Moskveská federace a přídavné jméno ruský pojmem moskevský. Návrh na přejmenování Ruska na Moskvu vyslovila kyjevská městská rada v lednu 2022, a to v návaznosti na podobné iniciativy, které v prosinci 2021 předložily regionální úřady z ukrajinských oblastí Lvov a Rovno, tvrdí TASS.

Kreml se otřásá vzteky

Na zprávu reagoval také Dmitrij Medveděv, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina a místopředseda ruské bezpečnostní rady, který podle deníku The New Voice of Ukrajine prohlásil, že o změně názvu rozhodovat nebudou.

„Nejvyšší kyjevský nacista … chce přejmenovat Rusko na Moskvu. No, co na to říct. Naše odpověď? Ne, samozřejmě, že ne,“ odmítl válečný štváč a Putinův kumpán Medveděv snahu přejmenovat agresorský stát.

Mluvčí ruského Ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v sobotním prohlášení na Telegramu uvedla, že Zelenskyj se snaží vytvořit protiruskou Ukrajinu. V petici se však uvádí, že název Moskva se používal v evropských a některých asijských jazycích a objevil se na mnoha historických mapách z 16.-19. století, které vznikly v Evropě před a po přejmenování Moskevského carství na Ruskou říši, což bylo carské Rusko.

Zdroje: The Hill, TASS, redakce, The New Voice of Ukraine, Maria Zacharovová