Ukrajina zmařila údajný převrat podporovaný Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská tajná služba (SBU) oznámila zadržení skupiny provokatérů. Ti údajně plánovali na 30. června vyvolat nepokoje s cílem násilně obsadit budovu parlamentu, píše deník Kyiv Post.

SBU ve svém prohlášení uvedla, že v čele této skupiny stál spoluzakladatel blíže neurčené organizace, která je od roku 2015 známá svými protistátními aktivitami. Jejich záměrem bylo svolat nic netušící občany ke zdánlivě mírovému protestu, informuje deník Ukrainska pravda.

Podle SBU však skutečným cílem bylo vyhlásit svržení současného vojenského a politického vedení Ukrajiny a zmocnit se budovy parlamentu, čímž by ochromili jeho fungování.

Skupina údajně zamýšlela šířit zprávy o nepokojích v Kyjevě prostřednictvím místních i zahraničních médií. Tím chtěli destabilizovat situaci v zemi ve prospěch Ruska. Do akce měly být zapojeny i podezřelé „veřejné organizace“ z jiných částí Ukrajiny.

Při domovních prohlídkách u podezřelých SBU nalezla ukryté zbraně a munici, mobilní telefony, počítačové vybavení a dokumenty dokazující trestnou činnost.

Zadrženým hrozí trest odnětí svobody až na 10 let a zabavení majetku.

Zdroj: Kyiv Post, Ukrainska pravda