Ukrajina zaútočila raketami ATACMS na vojenské letiště na Krymu, pravděpodobně zničili ruskou stíhačku MiG-31

Přidat na Seznam.cz

V noci na 15. května zahájila Ukrajina masivní raketový útok na Krym. Hlavním cílem bylo vojenské letiště Belbek u Sevastopolu, kde sídlí 38. pluk stíhacího letectva 4. gardové armády protivzdušné obrany.

Letiště Belbek provozuje ruské ministerstvo obrany od moskevské anexe Krymu v roce 2014, píše deník Newsweek.

Analytici vycházejí ze satelitních snímků ruské letecké základny a letadel, které média zveřejnila 31. března. Snímky ukazovaly 24 ruských letadel a šest vrtulníků na základně Belbek. Dle satelitních snímků po úderů a výskytu požáru lze předpokládat, že se rakety zaměřily na letouny Mig-31. Údaje ze systému sledování požárů NASA FIRMS naznačují, že k požárům po nočním útoku došlo přibližně v jižní části letiště. Požáry na letišti byly zaznamenány v blízkosti ranveje a parkovacích ploch letadel, píše portál NV.

Ruské ministerstvo uvedlo, že jeho systémy protivzdušné obrany zničily 10 operačně-taktických raket ATACMS nad okupovaným Krymským poloostrovem, který v poslední době zaznamenal nárůst ukrajinských úderů. Ukrajina dále údajně použila americké antiradarové střely HARM, naváděné bomby French Hammer, velkorážné rakety a bezpilotní letouny. Místní obyvatele uvedli, že útok mohl zahrnovat přibližně 20 raket.

Nebyl to jediný noční úder na ruský cíl. Drony vypuštěné ukrajinskou vojenskou rozvědkou zasáhly ropný sklad v Rostovské oblasti.

Zdroj: NV, Newsweek