Ukrajina zastavila postup Rusů u Avdijivky, oznámil Institut pro studium války (ISW)

Přidat na Seznam.cz

Americký institut pro studium války (ISW) oznámil, že ukrajinská armáda odrazila útok u města Tonenka u Avdijivky v Doněcké oblasti. Satelitní snímky ukazují spoustu zničeného vybavení. Byl to pravděpodobně největší mechanizovaný útok ruských sil od začátku bojů u Avdijivky.

ISW s odvoláním na zdroj z ukrajinské armády uvádí, že 30. března ruská armáda použila 36 tanků a 12 bojových vozidel pěchoty k útoku na oblast poblíž Tonenke. Fotografie s geolokačními údaji z 31. března ukazují velké množství zničené a poškozené ruské techniky a tanků. Zdroj uvedl, že během útoku Ukrajinci zničili 12 tanků a osm vozidel pěchoty a Rusům se nepodařilo prolomit ukrajinskou obrannou linii.

Experti odhadují, že odražení mechanizovaného útoku síly o velikosti praporu může naznačovat, že operační zálohy nashromážděné ruskými jednotkami v tomto úseku nebudou schopny zaručit v blízké budoucnosti postup okupační armády na západ.

Deník Polsatnews podotýká, že šlo o největší ruský mechanizovaný útok od začátku ofenzivy na Avdijivku v říjnu 2023. Jeho odražení ukazuje, že Ukrajinci jsou schopni se bránit očekávané velké letní ofenzívě nepřítele.

Podle deníku Wiadomosci efektivní obrana proti velkému ruskému útoku na klíčový úsek fronty, navzdory výzvám souvisejícím s nedostatkem techniky a lidských zdrojů, naznačuje, že ukrajinské síly mohou dosáhnout významných výsledků na bojišti, když budou řádně vybaveny, čteme ve zprávě ISW. 

Zdroje: Wiadomosci, Polsatnews