Ukrajina zasáhla ruský systém protivzdušné obrany S-400 raketami ATACMS

Přidat na Seznam.cz

Dne 22. května přibližně ve 12:50 zahájily ukrajinské síly útok balistickými raketami na ruský systém protivzdušné obrany S-400 „Triumf“ u obce Klenivka v Doněcké oblasti, zhruba 65 kilometrů od frontové linie, píše portál Armyinform.

Při úderu byly použity balistické rakety ATACMS s kazetovými hlavicemi, které byly zaměřeny na protivzdušnou obranu nepřítele na dočasně obsazeném území.

Záběry pořízené průzkumným dronem ukazují rozmístění čtyř samohybných odpalovacích zařízení, multifunkčního radaru a dalších vozidel z komplexu S-400.

Záběry z dronu rovněž dokumentují ruský pokus o zachycení přilétajících raket ATACMS několika raketami země-vzduch, uvádí portál Defence blog. Navzdory těmto snahám kazetové hlavice zasáhly pozice S-400 a způsobily poškození a následné exploze a požáry mezi raketami protivzdušné obrany na odpalovacích zařízeních.

Přesnost střel ATACMS v kombinaci s momentem překvapení ukázala schopnost ukrajinské armády neutralizovat pokročilé systémy protivzdušné obrany nepřítele.

Zdroj: Armyinform, Defence blog