Ukrajina začala používat kazetovou bombu. Zveřejněné video ukazuje ničivou sílu jednoho takového útoku, který naráz zabil 16 ruských vojáků

Přidat na Seznam.cz

Ničivá síla kazetové bomby se dá považovat za nejúčinnější možnost ničení vojenského ležení. Ukrajinské síly se dlouho bránily jejímu použití, jelikož spadají od roku 2008 mezi zakázané zbraně. Důvod tohoto zákazu lze pochopit z videa, které znázorňuje ničivou sílu této smrtící pumy.

Puma byla použita na ruské pozice jižně od Bachmutu, kde se ukryla jednotka Wágnerovců v počtu jednadvaceti mužů, psal deník Bild. To, co ovšem následuje zřejmě absolutně nečekali. Ještě ve vzduchu dojde ke čtyřem explozím, které následuje dalších dvacet menších v rozptylu třiceti metrů.

Šestnáct ruských vojáků umírá okamžitě. Jeden přeživší je na záběru zpozorován, jak se snaží kolem mrtvých vojáků proplížit do bezpečí. Podle vojenských expertů tento typ výbuchu odpovídá použití španělské kazetové munice s označením MAT-120. Je možné ji vystřelit z minometu až do vzdálenosti pěti kilometrů.

Puma MAT-120 se těsně před dopadem rozdělí na dvacet menších granátů, které explodují v kruhu. Každý granát obsahuje 650 drobných kovových dílků, které zasáhnou zhruba tříkilometrovou plochu, kde projdou vším, co jim stojí v cestě.

Španělsko se k vývozu této munice na Ukrajinu oficiálně nepřihlásilo. Od roku 2011 deklaruje, že dochází k postupné likvidaci této zbraně, která byla poprvé použita v Libyi diktátorem Muammarem Kaddáfím. Podle posledních dostupných informací by španělská vláda měla držet na svém území 656 kusů bomb MAT-120.

Zdroj: The-Monitor.org, Bild, Wikipedia