Ukrajina začala používat americkou taktiku z vietnamské války proti ruské armádě

Přidat na Seznam.cz

Taktika, která byla nazvána „divoká lasička“, zahrnuje piloty proudových letadel, které umožňují nepřátelským radarům protivzdušné obrany, aby se „nechtěně“ odhalily. Radarové vlny jsou pak sledovány až k jejich zdroji a pak rakety AGM-88 (HARM) zasahují na stanovené souřadnice.

Od poloviny roku 2022 USA zásobují Ukrajinu raketami HARM, které poskytly ukrajinským pilotům schopnosti potlačení nepřátelské protivzdušné obrany (SEAD) a zničení nepřátelské protivzdušné obrany (DEAD), uvádí portál Unian.

Americké letectvo bylo průkopníkem taktiky SEAD ve válce ve Vietnamu. Takzvané letouny „divoké lasice“ měly za úkol ničit nepřátelské radary protivzdušné obrany, aby uvolnily cestu průletu útočným letounům. Divoké lasičky měly radarové přijímače k ​​lokalizaci nepřátelské protivzdušné obrany a byly zpočátku vyzbrojeny bombami a později speciálními střelami, které mohly zaměřit radar.

HARM je nejnovější z těchto střel vzduch-země: projektil o hmotnosti asi 350 kg s dosahem asi 150 km. Tyto střely mohou lokalizovat a zasáhnout nepřátelský radar i poté, co byly radarové systémy vypnuty, píše Bussines Insider.

„Ukrajina se jasně učí ze západního vojenského myšlení,“ řekl Frederik Mertens, strategický analytik z Haagského centra pro strategická studia. ,,Tyto mise mohou být velmi nebezpečné, zejména pro divoké lasice, ale ruská protivzdušná obrana je klíčovým cílem, dodal.

Zdroj: Unian, Bussines Insider