Ukrajina v nepřítomnosti obvinila ruskou propagandistku Margaritu Simonyanovou z propagace genocidy

Přidat na Seznam.cz

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) v pondělí oznámila, že v nepřítomnosti obvinila ruskou propagandistku Margaritu Simonyanovou z propagace genocidy a dalších zločinů proti Ukrajině. Informují o tom deníky The Kyiv Independent a Meduza.

Simonyanová je šéfkou televize RT, dříve známé jako Russia Today, ruského státního média, které je považováno za jedno z klíčových odbytišť ruské propagandy po celém světě. Ve veřejných televizních vystoupeních od plné invaze Simonyanová učinila nespočet prohlášení o potřebě eskalace ruské války, včetně mezinárodní jaderné výměny.

„Podle vyšetřování byla jednou z prvních, která podporovala totální invazi do Ruské federace a válečné zločiny ruských okupantů,“ uvádí SBU ve své zprávě. Bezpečnostní služba rovněž uvedla, že Simonyanová kromě jiných výroků s genocidním záměrem v prosinci 2023 veřejně vyzvala k vyvraždění ukrajinských dětí.

Podle tiskové zprávy čelí Simonyanová novému obvinění podle článků ukrajinského trestního zákoníku za veřejné výzvy ke genocidě, propagaci zásahů do územní celistvosti Ukrajiny, šíření válečné propagandy a ospravedlňování ozbrojené agrese Ruska proti Ukrajině. SBU rovněž uvedla, že přijímá komplexní opatření ke stíhání Simonyanové, která byla obviněna v nepřítomnosti, protože žije v Rusku.

SBU již dříve vznesla obvinění v nepřítomnosti proti Simonyanové za propagaci narušení územní celistvosti Ukrajiny v březnu 2023. Za současného režimu ruského prezidenta Vladimira Putina je ale nepravděpodobné, že by byla na Ukrajině postavena před soud.

Zdroj: SBU, The Kyiv Independent, Meduza