Ukrajina tento měsíc vyrobí 10 houfnic Bohdana, další přijdou v květnu

Přidat na Seznam.cz

V dubnu ukrajinský obranný průmysl poprvé vydá 10 samohybných dělostřeleckých systémů Bohdana, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

„Podíl domácí produkce neustále roste. Stát uzavírá s našimi podniky seriózní a dlouhodobé smlouvy, které zajišťují předvídatelnost, možnost zaměstnávat lidi a přilákat investice. Už tento měsíc náš průmysl poprvé vydává 10 houfnic Bohdana a v květnu a dalších měsících jich bude ještě více,“ sdělil ve zprávě o bezpečnostní situaci na Ukrajině k 18. dubnu prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Bohdana“ je kolová 155 mm samohybná dělostřelecká instalace, jejíž vývoj začal v roce 2018. Zejména se stalo prvním domácím samohybným dělem, které bylo vyvinuto v souladu se standardem ráže 155 mm pro země Severoatlantické aliance.

Zelenskyj také řekl, že vyslechl zprávu vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského o aktuální situaci na bojišti a výsledcích nedávného útoku na ruská zařízení na Krymu, píše portál Ukrinform. „Stále čekáme na poslední detaily, ale už teď je jasné, že okupanti utrpěli bolestivé ztráty. Navíc podle zpráv tajných služeb Rusko po našich akcích v Černém moři přesouvá lodě včetně nosičů Kalibr do Kaspického moře,“ řekl.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Ukrinform