Ukrajina tajně obdržela od USA silné zbraně. Nařídil to přímo Joe Biden

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy v rámci své podpůrné strategie pro Ukrajinu tajně poskytly Kyjevu rakety ATACMS dlouhého doletu. Tyto pokročilé rakety byly již dvakrát použity ukrajinskými silami.

Podle deníku Onet Wiadomosci rakety ATACMS, které mohou zasáhnout cíle vzdálené 300 km, byly zahrnuty do balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 300 milionů dolarů schváleného prezidentem Joe Bidenem 12. března. Tato pomoc byla předmětem debat v Bidenově administrativě již několik měsíců kvůli obavám Pentagonu z dopadu na americkou vojenskou připravenost a potenciálního použití těchto raket Ukrajinou k útokům na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Jak však vysvětlil anonymní americký představitel, ruské použití balistických raket dlouhého doletu proti Ukrajině, navzdory varování USA, přesvědčilo Bílý dům, aby změnil názor. Kromě toho ruské útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny ovlivnily rozhodovací proces v USA. Jak potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel, tato zásilka „byla přímo nařízena americkým prezidentem“ Joe Bidenem.

Jak řekl během středečního brífinku poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, Biden se rozhodl v únoru, těsně poté, co Severní Korea vyslala Rusku balistické rakety. Jak poznamenal, rakety mají být použity pouze na území Ukrajiny, kam patří i Krym. Sullivan vysvětlil, že USA tento krok neučinily dříve kvůli omezenému počtu raket v americkém arzenálu. Dodal však, že „v zákulisí administrativa pilně pracuje na řešení těchto problémů.“

Deník RMF24 píše, že Rakety ATACMS byly poprvé použity 17. dubna, kdy Ukrajinci zaútočili na letiště Džankoj na severním Krymu, 165 km od frontové linie. K druhému použití zbraně došlo krátce poté proti ruským silám na jihovýchodě Ukrajiny.

Zdroje: RMF24, Onet Wiadomosc