Ukrajina stále drží důležité město Časiv Jar. Rusko chce dobýt město, než dorazí americká pomoc

Přidat na Seznam.cz

Dobytí Časiv Jaru by mohlo být strategickým i symbolickým vítězstvím Moskvy před Dnem vítězství 9. května, ale Ukrajina se vzdorně brání, než dorazí západní dodávky.

Časiv Jar je „základním kamenem“ ukrajinské obrany v Doněcké oblasti. Jeho dobytí by mohlo ruským jednotkám umožnit ostřelování a postup na Kosťantynivku, Družkovku, Kramatorsk a Slovjansk v okolí. Pokud by se Rusko těchto měst zmocnilo, fakticky by ovládlo celý Doněcký region, kdysi průmyslové srdce Ukrajiny. Vyvýšená poloha města navíc zajišťuje bezpečnou pevnost v regionu. Nyní je to obzvláště důležité, protože Ukrajinci mají dostávat značné dodávky zbraní a střeliva, píše deník Bulgarian Military.

Časiv Jar je nyní nejintenzivnějším ohniskem ruské války na Ukrajině poté, co Kreml v únoru dobyl Avdijivku. Přestože dobytí Avdijivky, která se stala pohřebištěm tisíců ruských vojáků, bylo pro Kreml velmi nákladné, nedostatek západních dodávek do Kyjeva poskytl Rusku určité taktické výhody při jeho tažení na Časiv Jar. Navzdory nepřízni osudu ukrajinské jednotky vzdorovitě drží město s municí, kterou mají k dispozici, dle deníku Kyiv Post.

Přestože se ukrajinským jednotkám podařilo ruskou ofenzívu zadržet, mnozí hovoří o neutěšených poměrech na frontě. Dmytro Kožubenko, důstojník brigády řekl, že Rusko sice zastavilo své masové útoky – taktiku využívající vlnu za vlnou pěchoty k útokům na ukrajinské pozice, ale pauza může být jen dočasná a útoky z nebe nikdy neustanou.

Rusko zintenzivnilo používání leteckých pum, povzbuzeného nedostatkem protivzdušné obrany na Ukrajině, které nadále ničí budovy, v nichž jsou umístěni ukrajinští vojáci a dobrovolníci, jednu po druhé. Nedostatek munice se rozšířil i na různé aspekty frontových operací, kdy evakuace raněných probíhá bez dělostřeleckého krytí a ukrajinské jednotky musely počítat s každým výstřelem. Pak je tu také nedostatek personálu, kdy se z pětidenního nasazení stalo deseti až patnáctidenní, přičemž vojákům občas docházely potraviny, voda a léky.

Zdroj:Kyiv Post, Bulgarian Military,