Ukrajina stahuje americké tanky Abrams z přední linie, kvůli ruským dronům

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly stáhly americké bitevní tanky Abrams M1A1 z předních linií kvůli vysokému riziku odhalení ruskými drony, řekli 25. dubna dva američtí vojenští představitelé.

USA v lednu 2023 oznámily, že pošlou Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, což je síla ekvivalentní jednomu ukrajinskému praporu. Úředníci v říjnu 2023 potvrdili, že bylo dodáno všech 31 vozidel, píše portál Kyiv Independent.

Podle amerických představitelů, ruské sledovací drony a drony lovců a zabijáků podstatně změnily situaci na zemi a zvýšily riziko odhalení vozidel. Pět z 31 tanků Abrams už bylo ztraceno na bojišti, řekli.

Koncentrace bezpilotních letounů znamená, že „neexistuje otevřený terén, kterým byste mohli jen tak projet bez obav z odhalení,“ uvedl jeden z vysokých vojenských představitelů, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity. Tanky Abrams byly prozatím staženy z frontových linií. USA a Ukrajina budou spolupracovat na změně taktiky, řekl předseda sboru náčelníků štábů USA admirál Christopher Grady.

Úředníci také uvedli, že hrozba dronů není jediným problémem a že Ukrajina musí přijmout novou taktiku, díky níž budou tanky Abrams v terénu účinnější, uvádí deník Guardian. USA poskytly Ukrajincům na jaře 2023 výcvik v obsluze tanků na armádní základně Grafenwoehr v Německu. To zahrnovalo výcvik v používání vozidel Abrams v kombinované válce. Představitelé obrany uvedli, že od loňského jara ukrajinské síly využívaly tanky Abrams jen v omezené míře a nevyužívaly taktiku kombinované války.

Zdroj: Kyiv Independent, Guardian

.