Ukrajina sestřelila ruské letadlo Su-25 v Doněcké oblasti, řekl Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Vojáci 110. ukrajinské samostatné mechanizované brigády sestřelili 4. května v Doněcké oblasti ruskou stíhačku Su-25, řekl ve svém projevu prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusko provádí intenzivní útoky na několika úsecích východní fronty, která pokrývá velkou část Doněcké oblasti poté, co v únoru dobylo město Avdijivka. Moskva přesunula své zaměření na Časiv Jar, vyvýšené město, které potenciálně otevírá cestu k dalšímu postupu do regionu.

Letoun Su-25 se používá k poskytování blízké letecké podpory ruským pozemním jednotkám, uvádí deník Kyiv Independent.

„Dobrá práce. Děkuji všem našim vojákům na frontě v bojových misích na bojových stanovištích,“ řekl Zelenskyj. Podle ukrajinského generálního štábu činí celkové ztráty Ruska během totální války asi 673 letadel – 348 stíhaček a 325 vrtulníků. Poděkoval také armádě v mobilních palebných skupinách, letectvu a silám protivzdušné obrany dalších složek ukrajinských ozbrojených sil, píše deník Ukrajinska Pravda.

Podle Zelenského Rusko během jednoho dne použilo proti Ukrajině osm raket různých typů a svrhlo téměř 70 řízených leteckých bomb na pohraniční osady a pozice na frontě.

Ukrajina čelí „nové etapě“ v plnohodnotné válce, neboť Rusko se chystá rozšířit svou ofenzívu, uvedl Zelenskyj již dříve. Ruské síly se snaží postupovat v sektorech Lyman, Bachmut, Kupjansk, Novopavlivka a Avdijivka na východě Ukrajiny.

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda