Ukrajina se úspěšně brání vyřazeným americkým systémem HAWK proti dronům šáhid

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda ukázala nový protiletadlový systém HAWK, který dostala od Spojených států. Tento systém se osvědčil v boji proti ruským bezpilotním letounům a řízeným střelám, píše portál Defence.

Podle informací se podařilo tímto systémem zneškodnit více než 20 íránských dronů typu šáhid a čtyři střely, které mířily na civilní cíle na Ukrajině.

HAWK, což znamená „Zabiják sledující celou cestu“, je v provozu od roku 1959 a prošel mnoha vylepšeními. Stále však funguje na stejném principu – používá různé radary k nalezení, sledování a označení cílů. Rakety pak sledují označený cíl pomocí odraženého radarového signálu, informuje portál Militarnyi.

Není přesně známo, jaké verze systému HAWK Ukrajina obdržela. Víme ale, že Španělsko darovalo některé své systémy, včetně verzí I-Hawk fáze I a III a Hawk XXI. Švédsko také slíbilo poskytnout části svých systémů I-Hawk, které u nich nesou označení RBS 97. USA se také zavázaly dodat systémy HAWK na posílení ukrajinské protivzdušné obrany.

Tyto systémy výrazně zlepšily schopnost Ukrajiny bránit se vzdušným útokům, chránit důležitou infrastrukturu a zachraňovat životy civilistů.

Zdroj: Defence, Militarnyi