Ukrajina, Rusko a Turecko jednají o dohodě o černomořské přepravě

Přidat na Seznam.cz

Média tvrdí, že Ukrajina, Rusko a Turecko už dva měsíce jednají o dohodě o bezpečnosti plavby v Černém moři, která měla být oznámena na konci března, píše deník Ukrainska Pravda.

Dohoda mezi Kyjevem a Moskvou je připravena a již ji měl 30. března, den před komunálními volbami v Turecku, oznámit turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na poslední chvíli Ukrajina náhle odstoupila a dohoda byla prozatím zmařena. Důvod tohoto kroku není znám, řekli médiím čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí, uvádí portál Globe and Mail.

Návrh dohody předpokládal, že Moskva a Kyjev poskytnou záruky bezpečnosti obchodních lodí v Černém moři a zaváží se, že na ně nebudou útočit, zabavovat je ani prohledávat, pokud budou prázdné nebo budou deklarovány jako nevojenský náklad. Tyto záruky se nevztahují na válečné lodě, civilní plavidla přepravující vojenské zboží (s výjimkou námořní přepravy dohodnuté stranami v rámci mezinárodních misí), uvádí se v návrhu dohody.

Pro Ukrajinu i Rusko je Černé moře důležitou cestou pro dodávky obilí, hnojiv a ropy na světové trhy.

Poté, co Rusko v červenci 2022 v plném rozsahu napadlo ukrajinské černomořské přístavy, pomohly Turecko a OSN vytvořit černomořskou obilnou iniciativu.

V rámci dohody mohla Ukrajina bezpečně vyvézt téměř 33 milionů tun ukrajinského obilí přes Černé moře prostřednictvím tzv. obilného koridoru. V červenci 2023 však Rusko od dohody odstoupilo s tím, že jeho požadavky nebyly splněny. Turecká strana se poté zasadila o obnovení obilného koridoru za účasti Ruska, zatímco Ukrajina si mohla zřídit vlastní trasu přes Dunaj.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Globe and Mail.