Ukrajina provedla největší útok na ruském území za poslední týdny. Drony poničily rafinerii, čerpací stanice i obytné domy

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina v noci na dnešek zahájila ohromující vlnu útoků drony na Rusko a anektovaný Krym, při nichž zahynuli nejméně dva lidé a vzplála ropná rafinerie, uvedli v pátek ruští představitelé. Útok byl největší leteckou ofenzivou Kyjeva za poslední týdny a přišel v době, kdy ruské síly postupují podél frontové linie na severovýchodě Ukrajiny a využívají nedostatku ukrajinských sil a zpoždění dodávek americké vojenské pomoci, píše server The Moscow Times.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zachytilo nebo zničilo více než 100 ukrajinských vzdušných a námořních bezpilotních letounů na jihu země, jakož i na anektovaném Krymu a v Černém moři.

„Padesát jedna bezpilotních letadel bylo zničeno a zachyceno nad Krymem, 44 nad Krasnodarským krajem, šest nad Belgorodskou oblastí a jedno nad Kurskou oblastí,“ uvedlo ministerstvo obrany a dodalo, že ruské námořnictvo zničilo šest námořních dronů.

Jeden dron zasáhl péči rodiny, která jela nedaleko hranic v západoruské Belgorodské oblasti, a zabil matku a jejího čtyřletého syna, uvedl gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov.

„Dítě bylo v kritickém stavu. Lékaři udělali vše pro jeho záchranu,“ řekl Gladkov. „S velkou lítostí čtyřleté dítě v nemocnici zemřelo.“

Další útok dronu způsobil požár na čerpací stanici v obci Bessonovka, ale podle guvernéra byly plameny rychle uhašeny, píše server Ukraine Today.

V pobřežním městě Tuapse v jižním Krasnodarském kraji zasáhly dva ukrajinské drony ropnou rafinerii a vyvolaly velký požár, který však podle úřadů nezpůsobil žádné oběti.

Přístavní město Sevastopol na anektovaném Krymu zažilo „částečný výpadek proudu“ poté, co trosky ze sestřelených dronů dopadly na elektrickou rozvodnu, uvedl Ruskem dosazený gubernátor města Michail Razvožajev.

Zdroj: The Moscow Times a Ukraine Today