Ukrajina připravuje zprávu pro Pentagon o použití kazetové munice

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina tento týden předá Spojeným státům zprávu o použití kazetové munice poskytnuté Washingtonem v jednom z posledních balíčků vojenské pomoci. Oleksij Reznikov, ukrajinský ministr obrany, v rozhovoru pro CNN řekl, že čeká na zprávu, kterou předá Pentagonu „pravděpodobně v pondělí nebo v úterý“.

„Budeme informovat o důsledcích použití kazetové munice. Myslím, že příští týden budu mít první zprávu a o výsledky se podělím s partnery v Pentagonu. Doufám, že kazetová munice bude účinnější než normální munice,“ zmínil.

Reznikov uvedl, že zpráva je součástí dohody s Pentagonem o předávání kazetové munice.

Dne 7. července USA oznámily balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši v přepočtu 17,4 miliard korun, který poprvé zahrnoval kazetovou munici.

Pomoc Washingtonu vyvolala kritiku nevládních organizací a zmátla několik evropských zemí a Kanadu. Jak píše Pravda, kazetová munice obvykle rozptyluje velké množství submunice, proto je považována za nebezpečnější pro civilní obyvatelstvo. Tato munice má také stejně vysoké procento selhání, takže je nebezpečná ještě roky po skončení konfliktu.

V roce 2008 přijalo více než 120 zemí smlouvu o zákazu výroby, používání a hromadění kazetové munice. Spojené státy, Rusko a Ukrajina se k němu odmítly připojit.

Bílý dům již dříve vysvětlil, že poskytování kazetové munice je dočasným opatřením, dokud nebudou nasazeny kapacity na výrobu konvenční dělostřelecké munice. Ukrajina se navíc zavázala minimalizovat riziko použití kazetové munice.

Zdroje: CNN, pravda