Ukrajina připravuje speciální systém pro urychlené odminování osvobozených území, uvedl Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina bude spolupracovat se všemi státy a organizacemi na světě, které mají zkušenosti, technologie a finanční možnosti, aby se Ukrajina opět zbavila ruských min. Uvedl to prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu 8. května, jehož videozáznam zveřejnila na YouTube prezidentova tisková služba.

Prezident hovořil o sérii setkání se členy kabinetu ministrů Ukrajiny, která se uskutečnila 8. května, informuje deník Gordon a UKRNet.

„První schůzka se týkala odminování Ukrajiny. V současné době je více než 170 000 km2 našeho území zamořeno minami a nevybuchlou municí,“ dodal.

Podle hlavy státu Ukrajina aktivně spolupracuje s partnery na zvýšení svých schopností v oblasti odminování. Prezident dodal, že spolupráce je zaměřena na technické otázky a také na výcvik ženistů a pyrotechniků.

„Obecně se to doba potřebná k odminování území Ukrajiny odhaduje z hlediska času dost nepříjemně – říká se, že vypořádat se s takovou hrozbou bude trvat desítky let. My to musíme udělat mnohem rychleji. Připravujeme také speciální systém akcí, který nám umožní rychleji odminovat nová území po deokupaci,“ řekl Zelenskyj.

Zdroj: Gordon, UKRNet