Ukrajina „připravuje půdu“ pro útoky na Krym po příletu stíhaček F-16

Přidat na Seznam.cz

V současnosti ukrajinské obranné síly úspěšně útočí na ruské zbraňové systémy na poloostrově a na Krymský most, aby narušily ruskou logistiku. Frederik Mertens z Haagského centra strategických studií věří, že Ukrajina těmito údery na Krym, zejména na ruské pozemní protivzdušné obranné systémy, připravuje cestu pro budoucí letecké útoky po obdržení stíhaček F-16, píše deník Ukrainska pravda.

Dříve šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov oznámil, že Rusko přesunulo na poloostrov svůj nejmodernější protivzdušný systém S-500. Zároveň Maria Snegovaya z Centra pro strategická a mezinárodní studia uvedla, že Rusko si nemůže dovolit ztratit Krym, protože by to Ukrajině umožnilo využít status Krymu jako vyjednávací páku v budoucích jednáních.

Elina Beketová z Centra pro analýzu evropské politiky je přesvědčena, že pokud Ukrajina získá kontrolu nad Černým mořem a dobude zpět Krym nebo vyvine dostatečný tlak na tato území, ohrozí tím Putina a bude to znamenat konec války. Ukrajinský prezident Zelenskyj zdůraznil, že bitva o Krym a Černé moře bude v následujících měsících klíčová. Olga Khvostunova z Institutu pro výzkum zahraniční politiky tvrdí, že ruská porážka na Krymu by byla nejen vojenskou prohrou, ale i ponížením, informuje portál Business Insider.

V posledních týdnech Ukrajina provedla řadu úspěšných útoků na Krym, zničila několik ruských protileteckých baterií a zasáhla leteckou základnu Belbek u Sevastopolu. Beketová věří, že tyto úspěchy jsou zásluhou důkladné přípravy, lepších schopností ukrajinských sil a zpravodajských informací od spojenců NATO.

Ukrajina, která při anexi přišla o své námořnictvo, nyní s velkým úspěchem útočí na ruskou Černomořskou flotilu pomocí námořních dronů. Umožnilo jí to obnovit vývoz obilí po moři, klíčový pro její ekonomiku, a donutilo Rusy ukrýt lodě z Sevastopolu. Zničení nelegálního Krymského mostu spojujícího Rusko s Krymem by bylo strategickým i symbolickým vítězstvím Ukrajiny a těžkou ranou pro Putina. Ukrajina již most dvakrát napadla a plánuje třetí útok s cílem ho zničit. Rusko se preventivně snaží snížit závislost na mostě budováním železnice na Krym.

Zdroj: Ukrainska pravda, Business Insider