Ukrajina přežila nejtěžší zimu a Kuleba vyslal Rusku jasný vzkaz: Uduste se plynem, ani EU bez vás nezamrzla

Přidat na Seznam.cz

Přežili jsme nejtvrdší zimu v historii. Byla zima a tma, ale jsme nezlomní, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Ukrajina přežila nejtěžší zimu ve své historii. Přežila také několikaměsíční nápor ruských útoků na kritickou infrastrukturu během. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba to uvedl ve středečním prohlášení, jak uvádí portál Ukrinform.

Rusko od loňského října útočí raketami a bezpilotními letouny na klíčová energetická zařízení na Ukrajině, což způsobuje výpadky dodávek vody, tepla a elektřiny pro miliony lidí. ,,Dne 1. března 2023 utrpěl ruský prezident Vladimir Putin pátou velkou porážku od začátku své totální invaze – Ukrajina vyhrála nad jeho zimním terorem,“ uvedl Kuleba.

,,Přežili jsme nejtěžší zimu v naší historii. Byla zima a tma, ale my jsme nezlomní. Vzkazuji Putinovi ať si svým plynem udusí, my to bez něho zvládli a EU také,“ dodal ve svém rozhovoru, jehož slova cituje CNBC. Další porážky Moskvy podle Kuleby spočívají v tom, že se Rusku nepodařilo vzbudit mezi Ukrajinci strach, stejně jako v několika kolech západních sankcí uvalených na Kreml a v postupu Ukrajinců na bojišti.

Humanitární organizace již dříve v zimě varovaly, že cílená vojenská kampaň vyvolá novou migrační vlnu do Evropy a že prioritou Ukrajiny bude přežít mrazivé období. Moskva činí Kyjev odpovědným za utrpení civilistů, protože odmítl přijmout požadavky Moskvy. ,,Zvítězila i EU, která navzdory posměškům Moskvy bez ruského plynu nezamrzla. Jedna rada Rusku na závěr je, ať se zadusí se plynem a raketami,“ dodal ukrajinský ministr zahraničí, jak píší Novinky.

Zdroje: Novinky, CNBC, Ukrinform