Ukrajina používá zakázané miny, které zmrzačily desítky civilistů, uvedla organizace pro lidská práva

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch v úterý uvedla, že odhalila důkazy o tom, že ukrajinské síly vypálily tisíce protipěchotních min na Ruskem okupované území na východě Ukrajiny, čímž zjevně porušily závazky Kyjeva tyto zbraně nepoužívat, a zranily a zmrzačily desítky civilistů.

Miny byly rozmístěny v okolí východoukrajinského města Izjum. Ruské síly obsadily a držely tento region od dubna, dokud je ukrajinské síly v září nevytlačily.

Organizace Human Rights Watch vyzvala ukrajinské úřady, aby tato obvinění neprodleně vyšetřily.

„Existovala celá řada důkazů, které podle našeho názoru, když se na ně podíváte v jejich souhrnu, silně naznačují, že je za ně zodpovědná Ukrajina,“ řekla Mary Warehamová, ředitelka oddělení pro obhajobu zájmů skupiny v oblasti zbraní, deníku The Washington Post.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že zprávu vzalo na vědomí a že ji řádně prostudují příslušné ukrajinské orgány.

Vyšetřovatelé organizace Human Rights Watch navštívili oblast Izyum krátce po ruském ústupu a vyslechli více než 100 lidí, včetně obětí, svědků, lékařů a ukrajinských odminovačů. Ze zjištění vyplývá, že ukrajinské síly vystřelily rakety Uragan nesoucí nášlapné miny PFM na devíti místech.

Tyto plastové zbraně ve tvaru křídla o velikosti pěsti, známé také jako motýlí nebo okvětní lístky, jsou často zbarveny zeleně nebo hnědě, takže splývají s půdou. Mohou být spuštěny tlakem, například šlápnutím na jednotku nebo do její blízkosti.

Ačkoli se zdá, že jsou namířeny proti ruským silám, podle Human Rights Watch byly miny nalezeny také v civilních oblastech, v některých případech dopadly v blízkosti domů soukromých osob nebo na dvorcích. Místní zdravotníci vyšetřovatelům sdělili, že ošetřili asi 50 místních lidí se zraněními připomínajícími zranění od protipěchotních min.

Zdroj: Human Rights Watch, The Washington Post, Twitter