Ukrajina potvrzuje omezené povolení USA zasáhnout Rusko americkými zbraněmi

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina potvrdila, že Spojené státy povolily omezené použití jejích zbraní k úderu na ruské území, píše Ukrajinska Pravda.

Prezident Joe Biden udělil Ukrajině povolení zasáhnout v Rusku poblíž oblasti Charkova za použití zbraní dodaných Američany, potvrdil americký úředník, uvádí deník ABCnews. Tento krok znamená pro administrativu velký obrat, protože před pouhými dvěma dny mluvčí Bílého domu John Kirby novinářům řekl, že „nepodporují ani neumožňují“ použití munice poskytnuté Spojenými státy k úderům uvnitř Ruska.

Serhii Nykyforov, mluvčí prezidenta Volodymyra Zelenského, potvrdil zprávy médií, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tajně schválila ukrajinské údery na ruské území za použití zbraní dodaných USA, ale pouze poblíž Charkovské oblasti. „Výrazně to posílí naši schopnost čelit ruským pokusům o masové překročení hranic,“ řekl.

Zelenskyj dal v jenom z rozhovorů jasně najevo, že Ukrajina potřebuje možnost používat výkonné zbraně dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout cíle hluboko na ruském území – což je červená linie, kterou Bílý dům odmítl zrušit. Zelenskyj uvedl, že bez tohoto souhlasu by další spojenci, například Spojené království, nemuseli Ukrajině povolit používat zbraně dlouhého doletu. „Věřte nám, že musíme přijmout odvetná opatření. Oni nerozumějí ničemu jinému než síle. Nejsme prvním a ani posledním cílem,“ zdůraznil Zelenskyj.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg požádal spojence, aby uprostřed příhraničních bojů v Charkovské oblasti přehodnotili omezení týkající se zákazu Ukrajiny používat západní zbraně proti Ruské federaci.
Některé evropské státy již otevřeně uvedly, že tento postoj podporují.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, ABCnews