Ukrajina poprvé střílela z amerických zbraní Himars v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Podle ruských zdrojů Ukrajina poprvé využila zbraně americké výroby k útoku na ruské území v Belgorod, poté co Washington zrušil zákaz použití své munice v Rusku, píše deník Idependent.

Ukrajinské síly údajně nasadily vysoce mobilní raketový systém M142 (Himars) k zásahu hraničního města Belgorod, jak tvrdilo ruské ministerstvo obrany. V minulém týdnu USA udělily Ukrajině omezené oprávnění použít americké zbraně proti vojenským cílům v Rusku, jelikož ruské síly zintenzivnily svou ofenzivu na ukrajinská města a vesnice, informuje deník New Voice.

Tato situace nastala v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu, že napomáhá Rusku narušit chystanou švýcarskou mírovou konferenci o válce na Ukrajině.

Zelenskyj na přední asijské bezpečnostní konferenci prohlásil, že Čína vyvíjí tlak na další země, aby se nadcházejících rozhovorů nezúčastnili. Neposkytl bližší detaily.

„Je to bohužel smutné, že tak velká nezávislá a mocná země, jakou Čína je, se stává nástrojem pro Putinovy záměry,“ řekl na tiskové konferenci v rámci obranného fóra Shangri-La Dialogue.

Zdroj: Idependent, New Voice