Ukrajina plánuje uskladnit některé stíhačky F-16 v zahraničí. Rusové již slíbili, že se na ně zaměří

Přidat na Seznam.cz

Řada stíhaček F-16 darovaných západními spojenci Ukrajině bude umístěna na leteckých základnách v zahraničí, řekl Serhij Holubtsov, vrchní důstojník velitelství vzdušných sil.

Několik zemí NATO – Dánsko, Nizozemsko, Belgie a Norsko – se zavázalo dodat desítky stíhaček F-16 vyrobených v USA ze svých zásob. Očekává se, že první várka dánských F-16 bude předána Ukrajině letos v létě, uvádí deník Kyiv Independent.

,,Určitý počet letadel bude uložen na zabezpečených leteckých základnách mimo Ukrajinu, aby se zde nestala terčem útoku. A to bude naše rezerva, která v případě potřeby nahradí vadné letouny při běžné údržbě,“ řekl Holubtsov.

Ukrajina už má podle Holubcova plány, kolik letounů F-16 dostane od spojenců v letošním a příštím roce. Počet letounů umístěných na Ukrajině závisí na počtu vyškolených pilotů, uvedl. „Výpočty byly provedeny tak, abychom věděli, kolik budeme mít pilotů, kolik budeme mít inženýrů, kolik budeme mít personálu pro údržbu letišť,“ dodal důstojník.

Několik zemí, včetně USA, přislíbilo pomoc ukrajinským letcům s nezbytným výcvikem v rámci koalice stíhaček. První skupina ukrajinských pilotů údajně absolvovala výcvikový program F-16 v Arizoně koncem května a byla vyslána na další výcvik do Evropy.

Rusko uvedlo, že bude považovat letouny F-16 dodané Ukrajině, umístěné v zahraničí, za legitimní cíle, pokud se budou účastnit bojových misí ve válečné zóně na Ukrajině, píše Ukrajinska Pravda. Andrej Kartapolov, předseda výboru pro obranu ruské Státní dumy uvedl: ,,Pokud nebudou letouny F-16 používány k určenému účelu, nebudou legitimním cílem ruských ozbrojených sil, ale pokud se budou účastnit bojových misí, určitě budou. Včetně letišť, na nichž jsou umístěny, se všemi z toho plynoucími důsledky.“

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda