Ukrajina otevírá nové koridory v Černém moři. Mají sloužit pro civilní obchodní lodě

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina otevřela nové koridory pro civilní obchodní lodě v Černém moři, přestože varovala před vojenskou a minovou hrozbou ze strany Ruské federace. Informoval o tom deník Glavcom s odvoláním na námořní síly Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU).

Tyto dočasné trasy byly vyhlášeny v souladu s rozkazem plavebního řádu námořnictva AFU. Trasy jsou určeny pro pohyb civilních lodí do a z černomořských přístavů Ukrajiny. Dříve byly navrženy Mezinárodní námořní organizací (IMO), která uznala právo Ukrajiny na svobodnou obchodní plavbu a vyzvala Rusko, aby respektovalo mezinárodní úmluvy a neohrožovalo lodní dopravu v Černém moři. Nové trasy jsou především pro odjezd civilních lodí, které se od začátku války nacházejí v ukrajinských černomořských přístavech – Černomorsk, Oděsa a Južnyj. Majitelé a kapitáni lodí, kteří souhlasili s plavbou za současných podmínek, mají průjezd povolen.

Tato oznámení přichází poté, co Rusko 17. července oznámilo odstoupení od tzv. obilné dohody, kvůli nedodržení jejich podmínek. Obilnou dohodu loni v létě zprostředkovalo Turecko a OSN. Poslední loď s ukrajinskými produkty opustila přístav Oděsa 16. července. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl, aby Turecko a OSN pokračovaly v „obilné iniciativě“ v třístranném formátu. Ukrajina také plánuje pojistit lodě, které budou proplouvat obilným koridorem, uvádí deník Volyn News.

Rusko po odstoupení od dohody oznámilo, že bude považovat všechny lodě směřující do přístavů kontrolovaných Ukrajinou za legitimní vojenské cíle. Ukrajinské ministerstvo obrany reagovalo podobnými opatřeními a varovalo, že lodě plující do ruských přístavů nebo přístavů na územích kontrolovaných Moskvou budou považovány za lodě přepravující vojenský náklad.

Zdroj: Glavcom, Volyn News