Ukrajina odrazila největší ruský tankový útok od začátku rozsáhlé invaze

Přidat na Seznam.cz

Ruské síly v sobotu provedly podle informací Institutu pro studium války (ISW) ve válce proti Ukrajině pravděpodobně největší z útoků obrněných vozidel a tanků. Stalo se tak v západní části Doněcké oblasti. Ukrajina údajně odrazila 36 tanků a 12 bojových vozidel pěchoty. Informují o tom servery Ukrainska Pravda a Independent.

Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ukrajinského vojáka uvedl, že kyjevské síly v sobotu odrazily 36 tanků a 12 bojových vozidel pěchoty BMP v rámci ruského mechanizovaného útoku o velikosti praporu u klíčového města Avdijivka v Doněcké oblasti. Geolokační snímky dle ISW ukazují velký počet zničených a poškozených ruských obrněných vozidel a tanků. Podle ukrajinské armády jich Moskva při neúspěšném útoku ztratila nejméně 20.

„Když se rozplynul dým, Rusové za sebou zanechali – na silnici západně od ruin Avdijivky na východě Ukrajiny – třetinu svých tanků,“ píše Forbes s odkazem na ukrajinské vojenské zdroje. V předešlých týdnech měla údajně ruská armáda k postupu západně od města používat pěchotu. Důvodem byl nedostatek vozidel poté, co utrpěla těžké ztráty při útoku na Avdijivku v polovině února.

Situace se však v posledních dnech změnila a ruské jednotky na frontě u Avdijivky opět použily obrněná vozidla včetně tanků. Tanky a vozidla pěchoty z ruského 6. tankového pluku, který je součástí 90. tankové divize, zahájily útok podél silnice vedoucí z Rusy obsazené Tonenky do Ukrajinci kontrolované vesnice Umanske, dvě míle západně.

Síly Vladimira Putina podnikly od počátku invaze 23 raketových útoků a 61 leteckých úderů a 41 útoků z raketových systémů s vícenásobným odpálením, uvedl ukrajinský generální štáb ozbrojených sil. Podle něj došlo na frontové linii celkem ke 49 bojovým střetnutím.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Independent, Forbes