Ukrajina naléhavě potřebuje více protivzdušné obrany, tvrdí německá ministryně zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock varuje, že Ukrajina akutně požaduje dodatečné kapacity protivzdušné obrany, aby se ubránila ruským náletům.

„Ruský raketový teror, neustávající vzdušné poplachy, trvalé výpadky elektrické energie, téměř žádná voda – situace na Ukrajině se znovu drasticky vyostřila v důsledku masivních ruských útoků na civilní infrastrukturu a brutální ruské ofenzivy v charkovské oblasti,“ uvedla Baerbock v tiskové zprávě během své cesty do Kyjeva, píše deník Politico.

„K ochraně Ukrajiny před ruskou palbou raket a dronů naléhavě potřebuje rozšířenou protivzdušnou obranu. Proto jsem společně s německým ministrem obrany Pistoriusem iniciovala globální snahu o posílení protivzdušné obrany,“ doplnila.

Baerbock se také zmínila, že tahle iniciativa představuje navýšení podpory na leteckou obranu Ukrajiny o další miliardu eur (zhruba 24,7 miliard Kč).

Ruské vojenské jednotky v pondělí zaútočily na letovisko u jezera v Charkovském regionu a při této nové nebezpečné ofenzivě na severovýchod Ukrajiny usmrtily minimálně 11 osob a mnoho dalších zranily. Tím se situace pro Kyjev dále komplikuje, neboť nyní čelí nedostatku vojenského personálu a trpí nedostatkem muničních zásob, informuje deník The Guardian.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro Reuters ohledně Charkova uvedl: „Dnešní stav je pod kontrolou. Před týdnem byla situace složitější.“ „Vedeme jednání s partnery, abychom mohli využít jejich zbraně proti ruským silám.“ doplnil.

„Naše podpora vychází z hlubokého přesvědčení, že Ukrajina tuto válku zvítězí. Německo spolu s mnoha dalšími zeměmi ze všech koutů světa pevně stojí na straně Ukrajiny.“ prohlásila Baerbock.

Zdroj: Politico, The Guardian