Ukrajina musí vyhrát válku ještě letos. Další podpora západu je totiž nejistá

Přidat na Seznam.cz

Podle ukrajinského prezidenta je vysoký předpoklad, že Ukrajina dosáhne konce války ještě v tomto roce. Pomoci jim k tomu má modernizovaná výstroj, která je na cestě, vysoké odhodlání západu k patřičné pomoci a dílčí úspěchy ukrajinských sil.

Na nový rok přispěchal ukrajinský prezident s prohlášením, že je veliká šance k ovládnutí Ukrajiny ještě v letošním roce. Podle jeho slov by mělo v horším případě dojít k výrazným územním ziskům, které by definitivně ukončily ruské hrozby. Oproti tomu ruský prezident připravuje svůj lid na vleklý konflikt, jelikož ruská armáda zatím marně bojuje o ztracené pozice.

Podle vojenských expertů bude mít letos Ukrajina těžší pozici na případný postup oproti předešlému roku. Pokud tedy Kyjev nedosáhne významného průlomu proti rostoucí ruské síle, existuje vysoké riziko, že se vleklý konflikt obrátí ve prospěch Vladimira Putina. Podpora Spojených států je v tomto roce schválena v přepočtu více jak bilión korun, ale prezidentské volby v roce 2024 můžou tento kurz výrazně změnit, píše deník WashingtonPost.

Rozsáhlé odmítnutí vyhlášeného příměří na pravoslavné Vánoce ukázalo, že Ukrajina již není tolik pod ruským tlakem, který by ji tlačil do vyjednávání za každou cenu. Vojenští analytici se domnívali, že je to pouze zastírací manévr Moskvy, aby získala čas na přeskupení svých jednotek a přípravu další ofenzívy.

Nové útoky ukrajinských sil demonstrují vynikající výzbroj, zpravodajské a sledovací schopnosti. Na druhou stranu poukazují na přetrvávající taktické chyby ruského velení. Na začátku roku se ukrajinské armádě podařilo úspěšně zničit provizorní kasárna v Makijevce, kde bylo umístěno na 600 ruských branců společně s muničním skladem, o události informovali Novinky.cz. V tentýž den ohlásila Ukrajina sestřelení všech 45 bezpilotních letounů íránské výroby.

Ukrajina musí zůstat v ofenzívě, což je podle vojenských expertů mnohem složitější, než obrana pevných bodů a ruské síly vytvořili dlouhou obrannou linii, aby zabránili postupu ukrajinským silám blíže k ruským hranicím. Zásadní roli bude hrát i fakt, komu případně dříve dojde munice. Některé odhady poukazují na to, že Rusko začíná mít velké problémy s dodávkou munice na bojiště. Množství zásob se ovšem nedá odhadnout. Válečná výroba jede na maximální obrátky, ale nestačí pokrýt vysokou spotřebu ruských sil.

Události mohou ovlivnit i mocenské boje v Moskvě. Podpora ruského prezidenta zatím nedosáhla výrazných trhlin, a pokud se udrží u moci do amerických prezidentských voleb v roce 2024, je možné, že se karta může obrátit ve prospěch Ruska. Podle odhadů by totiž pravděpodobně Bílý dům ovládli republikáni, kteří se staví proti tak vysoké podpoře Ukrajiny.

Zdroj: WashingtonPost, Novinky.cz