Ukrajina musí přijmout realitu, prohlašuje Rusko a odmítá mír

Přidat na Seznam.cz

Rusko v úterý odmítlo mírový návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který by zahrnoval stažení ruských vojsk a uvedlo, že Kyjev musí přijmout novou územní „realitu“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle deníku U.S. News vysvětlil, co to je územní realita. Zahrnuje připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku jako jeho „nových subjektů“ – anexe, kterou Rusko vyhlásilo v září, ale kterou většina zemí OSN odsoudila jako nezákonnou.

Reagoval tak na Zelenského pondělní žádost adresovanou vedoucím představitelům skupiny sedmi mocností o další vojenské vybavení, podporu finanční a energetické stability a podporu mírového řešení, které by začalo stažením ruských vojsk z Ukrajiny, a to od letošních Vánoc.

Jak píše deník The Guardian, Zelenskyj lídrům G7 řekl, že Moskvě nabízí „příležitost učinit skutečný a smysluplný krok k diplomatickému urovnání,“ konfliktu:

„Před námi jsou svátky, které slaví miliardy lidí na celém světě: Vánoce… Nový rok. Je to čas, kdy normální lidé myslí na mír, ne na agresi. Nabízím Rusku příležitost, aby se alespoň pokusilo ukázat, že dokáže opustit cestu agrese. Bylo by správné začít stahovat ruská vojska z mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny již o těchto Vánocích. Pokud Rusko stáhne svá vojska z Ukrajiny, zajistí tím trvalé zastavení nepřátelských akcí.“

„O tom, že by Rusko začalo stahovat své vojáky do konce roku, nemůže být ani řeči,“ vyjádřil se ale mluvčí Kremlu. Dále Peskov tvrdí, že nepovažuje Ukrajinu a Západ, který Kyjevu dodává zbraně, za připravené k jednání. Moskva odmítla obvinění, že její řeči o diplomacii jsou pokusem získat čas, aby umožnila svým vyčerpaným silám přeskupit se po téměř 10 měsících války a sérii porážek a ústupů.

Zdroj: U.S.News, TheGuardian