Ukrajina možná zasáhla nejnovější ruský systém S-500 SAM pomocí raket ATACMS

Přidat na Seznam.cz

V pátek 28. června odpoledne se na proukrajinském telegramu a účtech X začaly objevovat příspěvky, že protiraketový komplex S-500 byl zasažen raketami ATACMS naplněnými kazetovou municí.

„Uvádí se, že nejnovější ruský systém protivzdušné obrany S-500 byl zničen kazetovými střelami ATACMS. Cena jedné z nich dosahuje 600 milionů dolarů (přibližně 14 miliard korun),“ uvedl na svém kanálu na Telegramu například ukrajinský novinář Andrij Tsaplienko, aniž by upřesnil, kdy a kde byl systém údajně zničen. Na zprávy o zničení systému se odvolávaly i ukrajinské telegramové kanály Tsapilenko-Ukraine Fights a Bayraktar, který však uvedl, že na potvrzení se stále čeká.

Generálporučík Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR, 12. června ukrajinským médiím sdělil, že Rusko umístilo na anektovaném Krymu komponenty protiletadlového raketového systému S-500. Vojenský expert na začátku tohoto měsíce odhadl, že Rusko by mohlo mít čtyři kusy S-500, napsal deník Newsweek.

Ruská média popisují S-500 jako novou generaci ruských protiletadlových raketových systémů schopných ničit balistické a aerodynamické cíle. Bývalý ruský ministr obrany Sergej Šojgu v dubnu uvedl, že první vzorky tohoto systému budou ruským jednotkám dodány ještě letos.

Protiraketový komplex S-500, známý také jako Prometheus nebo 55R6M Triumfator-M, je ruský raketový systém země-vzduch nové generace, jehož uvedení do provozu trvalo více než deset let. Je navržen tak, aby chránil kritickou infrastrukturu a vojenský majetek před širokou škálou vzdušných hrozeb, včetně letadel, dronů, balistických a řízených střel.

Jeho reakční doba je údajně kratší než 4 sekundy, což je o více než polovinu méně než u S-400 Triumf, a dosah 600 kilometrů proti balistickým střelám a 500 kilometrů pro vzdušnou obranu, uvádí deník Kyiv Post. Výrobce, společnost Almaz-Antey, uvádí, že byl navržen tak, aby detekoval a současně zasáhl až 10 balistických hypersonických cílů rychlostí 7 000 metrů za sekundu ve výšce více než 180 kilometrů. Mohl by prý také zasahovat družice a zbraňové platformy na nízké oběžné dráze Země.

Zdroj: Kyiv Post, Newsweek